Утрински Весник
Македонија

19-годишник од Косово уценувал малолетничка: и барал пари за да не објави експлицитни фотографии

Policija 3.jpg

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Х.Л.(19) државјанин на Република Косово, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „уцена“ и „злоупотреба на лични податоци“.

Имено на 21.12.2023, малолетничка пријавила дека Х.Л. во текот на декември 2023, без нејзина согласност, прибавил експлицитни фотографии, а потоа со намера да се здобие со противправна имотна корист, ја уценувал дека ќе ги објави јавно, доколку не му даде пари.

Можете да прочитате

Штип вечерва е обвиен во чад поради шумски пожар, да се избегнува присуство на отворено

Муцунски: Ќе го истражиме работењето на дипломатите во изминатиот период и ќе воспоставиме мрежа на стручни дипломати кои се грижат за интересите на државата

Полициските хеликоптери  исфрлија над 120 тони вода врз пожари