Утрински Весник
Македонија

131 санкционирани возачи во Скопје, 58 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (04.02.2024) продолжи со акциските контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 131 меркa, меѓу кои 58 санкции за непочитување на брзината на движење, 13 мерки за возење без возачка дозвола, две санкции за поминување на затворен сигнал (црвено светло), 22 санкции за управување под дејство на алкохол…

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Можете да прочитате

РАНА НАЈАВА: Во Склоп на длабокиот циклон од северозападна Европа, влажен бран ќе ја зафати и Македонија!

Битиќи до Славески: Оваа Влада го зголеми стандардот на нашите сограѓани за точно 10 процентни поени

Тошковски: Однесувањето на премиерот Џафери спрема вработените во МВР е недозволиво