Утрински Весник
Македонија

127 санкционирани возачи во Скопје, 23 за брзо возење

Во Скопје се вози без возачка, брзо, пијано – полицијата изрече 193 казни за еден ден

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

– На територија на град Скопје изречени се вкупно 127 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 23 санкција, 12 мерки за возење без возачка дозвола, шест санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл. Изречени се четири мерки за користење мобилен телефон при возење, шест санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, три мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), извести МВР.

Оттаму додаваат дека сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

Можете да прочитате

Петровска и словенечкиот министер за одбрана Шарец го потпишаа новиот Договор за одбранбена соработка

Приведено лице од Студеничани за бесправно градење

Шаќири: Со размена на искуства, државата и регионот забрзано се интегрираат во глобалниот образовен простор