Утрински Весник
Спорт

Златната топка на Марадона оди на аукција, се очекуваат милиони

1715091627 Maradona.jpg

Златната топка што Диего Марадона ја освои како најдобар играч на Светското првенство во 1986 година ќе биде понудена на аукција во Франција во јуни, објави аукциската куќа Агутес.

Ова е првата Златна топка што оди на аукција и, иако нејзината вредност се уште не е потврдена, аукциската куќа очекува таа да достигне милиони на 6 јуни.

Марадона, кој почина во 2020 година, ја освои наградата откако ја предводеше Аргентина до победа на Светското првенство во Мексико, постигнувајќи пет гола во финалето во кое беше капитен на својата земја и играше секоја минута од турнирот.

Тој турнир веројатно најдобро се памети по двата гола на Марадона против Англија во четврт-финалето. Марадона го прескокна англискиот голман Питер Шилтон кога го постигна првиот гол со крената тупаница, за кој подоцна рече дека го постигнала „Божјата рака“.

Тој го постигна вториот гол откако помина пет англиски играчи од теренот од аргентинската половина и беше прогласен за „Гол на векот“.

Дресот кој го носеше тој ден, заедно со меч топката, веќе се продадени на аукција.

По натпреварот против Англија, Марадона постигна два гола во полуфиналето против Белгија, а Аргентина на крајот победи со 3:2 против Западна Германија.

Наградата „Златна топка“ е воведена на Светското првенство во 1982 година, а на листата на добитници се Италијанецот Паоло Роси, Бразилците Ромарио и Роналдо, Французинот Зинедин Зидан, додека одличниот Аргентинец Лионел Меси е единствениот играч кој двапати ја освоил наградата.

Наградата на Марадона исчезна пред повторно да се појави меѓу неколку трофеи во аукциската соба.

Неодамна му беше доверена на Агутес, кој спроведе истрага за неговото потекло и успеа да го потврди како трофеј на Марадона за Златната топка на Адидас.

Можете да прочитате

Чави: Никогаш не е лесно да го напуштиш клубот на својот живот

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на Панатинаикос и Фенербахче во Берлин пред полуфиналната пресметка од Евролигата

Ново разочарување од Ѓоковиќ пристигна од турнирот во Женева