Утрински Весник
Свет

Жесток напад на територијата на Русија, Белгород бомбардиран со ракети

„Еуроактив“: Бугарија профитираше со извоз на оружје во Киев преку посреднинци

Руската воздушна одбрана собори четири ракети над Белгород, на границата со Украина, а  повредена e една жена, соопшти  гувернерот на Белгородската област Вјачеслав Гладков.

dobivaj vesti na viber

„Нашата воздушна одбрана собори четири ракети над Белгород. Се расчистуваат последиците на терен. Веќе е пријавено едно повредено лице. На местото на настанот е испратена брза помош“, напиша Гладков на каналот Телеграм.

Како што наведе, причинета е штета и на два станбени објекти.

Гладков не кажа кој ги испукал ракетите, но во претходните случаи ги обвинувал украинските сили од другата страна на границата, потсетува Ројтерс.

Можете да прочитате

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Кубанците денеска излегуваат на избори