Утрински Весник
Свет

Жените на протест во Либан: Бараат поголеми казни за насилство и малтретирање

Жените на протест во Либан: Бараат поголеми казни за насилство и малтретирање

Група жени во Либан одржаа демонстрации пред парламентот барајќи поголеми казни за насилство и малтретирање жени.

dobivaj vesti na viber

Десетици жени учествуваа во акцијата организирана од здружението на жени „АБААД“ во главниот град Бејрут.

Жените носеа маици на кои со црвена боја пишуваше: „Моето тело не е твоја чест“, „Јас сум слободна, не сум твој имот“, „Малтретирањето е кривично дело“.

Тие излегоа на улиците на Бејрут за да го изразат своето незадоволство од ниските казни за малтретирање и напад. Извикуваа и пароли: „Без срам, нема казна“.

Истражувањето спроведено од „AБААД“ во 2021 година покажа дека само една од десет жени изложени на насилство во Либан бараат помош од полицијата или судот.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија