Утрински Весник
Балкан

Жена од Сплит добила СМС дека ѝ пристигнал пакет, па останала без 1.540 евра

47756e9a Ef33 4a3a B008 99ea6b86d6e1.jpg

Сплитската полиција уште еднаш предупредува на бројни компјутерски измами кои само лани ги чинеа граѓаните на Сплитско-далматинската жупанија околу 123.000 евра, а најновата СМС порака за пакет жена во Сплит ја чинело 1.540 евра, пренесува Index.hr.

Вчера жена во сплитската полиција пријавила дека од непознат број добила СМС-порака на мобилниот телефон дека нејзиниот пакет пристигнал во магацинот, но дека не може да се достави поради непотполна адреса, па и било побарано да кликнете на дадената врска за да ја потврдите нејзината адреса и да го внесете кодот за активација.

Откако го направила бараното, добила СМС со потврда за купувањето, по што утврдила дека од нејзината банкарска сметка исчезнале 1.540 евра. Полицијата за тој случај води кривична истрага.

Сплитско-далматинската полиција лани регистрирала вкупно 227 кривични дела против компјутерски системи, програми и податоци, од кои 213 се кривични дела за компјутерска измама.

Дополнително, во истиот период евидентирани се 55 случаи на неовластени трансакции на банкарски сметки и кредитни картички на граѓани, кои се вршени со податоци добиени од сторителите преку фишинг, а вкупната штета предизвикана од ваквите кривични дела изнесува над 123 илјади евра.

Полицијата предупредува дека во повеќето кривични дела компјутерска измама, сајбер-криминалците го користат фишингот како увертира за извршување на кривично дело, а тоа по правило е кражба на пари и кражба на идентитет.

Освен повици, тие испраќаат СМС, електронска пошта и огласи во кои се бара од луѓето да ги дадат своите лични податоци како име и презиме, датум на раѓање, адреса на живеење, OIB, место на работа, број на банкарска сметка, број на банкарска картичка.

Тие, исто така, ги прашуваат луѓето за нивниот CVC број, датумот на истекување на картичката, кодовите за еднократна авторизација, копија од нивната лична карта, видео/фото селфи или да внесат дел или сите овие информации на веб-локацијата поврзана во пораката.

„Ако сте имале такво искуство, сте биле жртва на фишинг или обиди за фишинг. Сајбер-криминалците се многу вешти во злоупотреба на таквите податоци и штом ќе ги добијат, многу брзо ќе ги искористат за да ги украдат сите пари од вашата банкарска сметка и да отвораат нови банкарски сметки или сметки во виртуелни банки на Интернет и менувачници за криптовалути кои ќе ги користат за пренос на украдени пари, односно за перење пари“, соопшти полицијата.

Можете да прочитате

Вучиќ: Ако биде изгласана резолуцијата за Сребреница, ќе бараме непостојано место во Советот за безбедност на ОН

Уапсен е поранешниот главен специјален обвинител на Црна Гора, осомничен e за создавање криминална организација

Земјотрес со јачина од 4,3 степени ја погоди грчката провинција Тесалија