Утрински Весник
Балкан

Земјотрес со јачина од 4,3 степени ја погоди Грција

Zemjotres2.jpg
Ss2

Земјотрес со јачина од 4,3 степени ја погоди денеска Грција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Земјотресот се случил на околу 40 километри северозападно од островот Родос, на длабочина од пет километри.

Ss1

ЕМСЦ наведува дека најблиското место во Грција кое го почувствувало земјотресот е градот Соуми со 2.300 жители.

Земјотресот е почувствуван и во Турција, а засега нема информации за евентуална материјална штета.

Ss1

Можете да прочитате

Во Ниш акција за уништување на воздушна бомба, евакуирани 1.300 луѓе

Бугарија заплени хероин вреден 9 милиони евра сокриен во душеци за спиење

(Видео) Хаос во Белград – Масовна крвава тепачка меѓу Делии и Гробари