Утрински Весник
Свет

Земјотрес од 6,2 степени го погоди Токио

Уште еден силен земјотрес ја погоди Турција

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Токио и околните области на источна Јапонија.

dobivaj vesti na viber

Засега, според достапните информации, не е издадено предупредување за цунами.

Земјотресот се случи во делови од префектурите Ибараки и Чиба. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од околу 50 километри од источниот брег на Чиба, објави Кјодо.

Не е забележана штета во нуклеарната централа „Токаи 2“ лоцирана во префектурата Ибараки, североисточно од Токио, соопшти операторот на нуклеарната централа.

Можете да прочитате

Летовите кон Москва ги намалуваат шансите на Грузија за кандидатски статус за ЕУ

ЦРЕА: Нафтената војна на Западот против Русија го губи момент

(Видео) Шефот на Вагнер бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?