Утрински Весник
Свет

Земјоделци се судрија со меѓу полицијата во близина на институциите на ЕУ во Брисел 

20240326184739 Big 730x400 58.webp.webp
300x250 (7)

Земјоделците кои денеска протестираа во Брисел попладнево се судија со полицијата во близина на плоштадот „Шуман“ во Брисел, каде што се наоѓаат зградите неколку институции на Унијата, меѓу кои и на Европската комисија и Советот на ЕУ.

За да ги одбие насилните земјоделци полицијата употреби водени топови и солзавец. Засега нема информации за евентуално уапсени демонстранти за време на денешните протести организирани од неколку земјоделски организации по повод денешното заседание на Советот за земјоделство и рибарство на ЕУ.    

300x250 (7)

За време на судирите дел од земјоделците гаѓаа со јајца и петарди и кон новинарите што го следеа протестот, при што според весникот „Соар“ во лице бил погоден и еден медиумски работник, но нема информации дали се здобил со посериозни повреди. 

Некои од учесниците на протестите изразија незадоволство од „големото присуство на новинари, фотографи и сниматели“ и имаше обиди за покривање на камерите, а беа упатени и обвинувања дека меѓу новинарските екипи има и полицајци во цвилна облека, кои наводно ги снимаат демонстрантите со цел подоцна да ги идентификуваат и да ги гонат кривично. 

Ваквите стравувања се зголемија откако вчера бриселското Јавно обвинителство соопшти дека тројца земјоделци се осомничени дека извршиле „акти на насилство врз полицијата“ за време на претходните протести во Брисел на 26 февруари, кои биле идентификувани преку видео снимки. Едниот од нив веќе бил повикан на распит во полиција, по што е ослободен, а наскоро се очекува да бидат сослушани останатите двајца осомничени. 

Претходно дојде и до инцидент кога неколку трактори се обидоа да ги пробијат полициските барикади и да се упатат кон плоштадот „Шуман“, но во тоа беа спречени од страна на полициските сили кои употребија солзавец. 

Како што јави дописникот на МИА од Брисел, група земјоделците потпалија и бали со сено во близина на зграда што се реновира, при што се запалија градежните скелиња на објектот, па полицајците интервенираа со водени топови за гасење на пожарот и за потиснување на демонстрантите.  

Друга група учесници на земјоделските протести подметнаа пожар на скалите кои водат кон железничката и кон метро станицата на плоштадот „Шуман“, при што полицајците употребија солзавец против насобраните земјоделци.  

Земјоделците одржаа и митинг под големиот мурал „Иднината е Европа“ во близина на плоштадот „Шуман“, кои пред тоа дел од нив го испрскаа со животински измет. 

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен