Утрински Весник
Свет

Зеленски: Руските терористи го разбираат само јазикот на силата

20240601093938 Big 730x400 89.webp.webp

Русија синоќа го изврши еден од најголемите воздушни напади врз Украина во последно време, пренесуваат украинските медиуми повикувајќи се на извори во украинската армија и додаваат дека насилниот напад бил насочен кон критичната украинска инфраструктура во неколку региони.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави снимка од последиците од нападот и го повика Западот итно да испорача системи за противвоздушна одбрана, меѓу кои особено ги нагласи американските ракети Патриот.

– Руските терористи го разбираат само јазикот на силата. Единствениот начин да се запре овој терор и да се спречи тој да стане нормален е веднаш да се почне со преземање ефективни одлуки. Украинското небо мора да биде целосно заштитено, со цел лудаците во Кремљ да сфатат дека нивниот терор е бескорисен, изјави Зеленски.

Можете да прочитате

До мај 2024 присилно раселени 120 милиони лица – УНХЦР предупредува да нема апатија и недејствување среде најголемото присилно раселување

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Израелските тенкови влегоа подлабоко во Рафа