Утрински Весник
Свет

Зеленски побара продолжување на вонредната состојба во Украина

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, побара од украинскиот парламент да ги продолжи вонредната состојба и општата мобилизација за уште 90 дена. Зеленски првпат прогласи вонредна состојба и општа мобилизација на 24 февруари 2022 година кога Русија ја почна инвазијата на Украина, а оттогаш оваа мерка неколкупати беше продолжена, пишува лондонски „Гардијан“. Украинскиот парламент последен пат ги продолжи вонредната состојба и мобилизацијата во ноември 2023 година до 14 февруари 2024 година, а со усвојувањето на барањето на Зеленски овие две мерки дополнително ќе бидат продолжени до 14 мај. Заменикот Јарослав Железњак потсети дека украинскиот парламент ќе гласа за вонредна состојба 10-ти пат од почетокот на војната. Вонредната состојба предвидува сите мажи од Украина на возраст меѓу 18 и 60 години, со некои исклучоци, да не смеат да ја напуштат земјата бидејќи може да бидат повикани на воена служба.

Можете да прочитате

САД и испратија на Турција преддоговор за продажба на борбени авиони Ф-16

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Шпанската полиција разби мрежа која илегално извезувала одбранбени материјал во Саудиска Арабија