Утрински Весник
Свет

Зеленски: Киев ќе добие нова воена помош од земјите на НАТО

(Видео) Зеленски: Нема договор со Путин, нема да дадеме ниту дел од територијата

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во своето обраќање на „Твитер“, порача дека Украина ќе добие нова воена помош од неколку земји. Преку видео порака, Зеленски најави воена помош од Канада, Германија, Франција, Данска, Естонија.

dobivaj vesti na viber

„Поточно, станува збор за муниција, тенкови и артилерија“, додаде тој.

Зеленски нагласи дека Шведска донела многу важна одлука за што му се заблагодарил на Стокхолм. Тој се заблагодари и на Словачка за нејзината одлука да испрати борбени авиони МиГ-29 во Украина.

„Украинската армија продолжува да биде „силно помогната“ од Полска, Литванија, ОК, ЕУ, САД и многу други“, додаде тој.

Можете да прочитате

(Видео) Потресни сведоштва на украинските деца кои беа вратени од Русија

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени