Утрински Весник
Свет

Зеленски: Иднината на Украина се решава на исток, каде што се водат тешки борби

Зеленски: Иднината на Украина се решава на исток, каде што се водат тешки борби
Ss2

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека иднината на неговата земја се решава во источна Украина, каде борбите се многу тешки.

dobivaj vesti na viber

„Ситуацијата на исток е многу тешка и многу болна. Мораме да ја уништиме воената моќ на непријателот и ќе го сториме тоа“, рече Зеленски во своето ноќно видео-обраќање.

300x250 (7)

Зеленски истакна дека сега се бори за иднината на Украина и на Украинците во Билогоривка, Маринка, Авдијивка, Бахмут, Вугледар и Камијанка, пренесе Си-Ен-Ен.

Украинскиот претседател рече дека е благодарен на сите војници кои ги ставија своите животи на првата линија во тие битки.

Зеленски им оддаде посебно признание на војниците на 92. механизирана бригада за нивните успешни операции во областа Бахмут,пренесе Телеграф.рс.

Ss1

Можете да прочитате

Лавров: Западот се приближува до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Хамас повика на ескалација на сите фронтови

Шпанија формира фонд за жртви на сексуална злоупотреба од свештеници