Утрински Весник
Свет

Зеленски го збеснал Бајден на првиот состанок во Белата куќа и ја уништил средбата – светот во исчекување на книга која ги содржи деталите

Зеленски го збеснал Бајден на првиот состанок во Белата куќа и ја уништил средбата – светот во исчекување на книга која ги содржи деталите

Новата книга, која ќе ја види светлината на денот следната недела, најверојатно ќе предизвика бројни реакции во Вашингтон и Киев, а во пасус објавен од Атлантик, се наведува дека украинскиот лидер Володимир Зеленски ја уништил својата прва средба со американскиот претседател Џо Бајден.

dobivaj vesti na viber

Пред точно две години двајцата лидери наводно не успеале да воспостават однос на доверба бидејќи барањето на Зеленски Украина да влезе во НАТО и апсурдната анализа на односите во воената алијанса го збеснале Бајден, пишува „Гардијан“.

„Дури и најжестоките поддржувачи на Зеленски во администрацијата на Бајден се согласија дека тој ја уништил средбата“, пишува Френклин Фоер, автор на книгата „Последниот политичар: внатре во Белата куќа на Џо Бајден и борбата за иднината на Америка“ за средбата во септември 2021 година. .

„Тоа навестуваше уште потешки преговори во иднина“, додава.

Фоер, исто така, со ентузијазам пишува како Бајден започна бран на светска поддршка за Украина по руската инвазија во февруари 2022 година, велејќи дека американскиот претседател покажал дека е „во добра форма за својата возраст“.

Меѓутоа, бидејќи војната во Украина се одолговлекува, а воената и финансиската поддршка за Киев е главна тема во Конгресот и на републиканските претседателски избори, а книгата за средбата меѓу Бајден и Зеленски може да ја загрижи Белата куќа.

„Гардијан“ доби примерок од „Последниот политичар“, кој ќе се појави на полиците на книжарниците следната недела.

Во вторникот беше објавен подолг извадок во Атлантик, списанието и веб-страницата за која пишува авторот Френклин Фоер. Меѓу другото, се занимава и со првата посета на Зеленски на Белата куќа.

Исто како и во другите делови од книгата, Фоер не користи прецизни цитати и не наведува извори кога пишува за средбата меѓу Бајден и Зеленски на 1 септември 2021 година.

Но, издавачот Penguin Random House истакнува дека книгата се заснова на „ексклузивни разговори со тесен круг советници кои со децении работат за Бајден“.

Од 2019 година, кога бил избран за шеф на Украина, Зеленски е под постојан притисок од Русија. Тој долго време барал средба во Белата куќа. Доналд Трамп го отфрлил затоа што Зеленски одбил да копа во валканите тајни за неговите ривали, вклучувајќи го и Бајден. Ваквите напори на Трамп на крајот доведоа до првиот импичмент.

Фоер тврди дека Зеленски имал незадоволство поради таа епизода и се чинело дека, барем потсвесно, го обвинува Бајден за понижувањето што го претрпел, за политичкиот срам.

Авторот, исто така, во книгата тврди дека Зеленски го сметал Бајден за слаб, особено поради неговата одлука претходно истата година да се откаже од санкциите против руската компанија што ја гради Северен тек 2. Украинскиот лидер верувал дека таквиот потег ги поткопува економските и безбедносните интереси на Украина.

Бајден ја одобрил средбата со Зеленски, но не размислувал многу за тоа, пишува Фоер, особено поради пријателските односи што украинскиот лидер ги воспоставил со републиканскиот сенатор Тед Круз, во врска со одлуката за Северен тек.

Во знак на протест до Бајден што не ги одобрил санкциите, Круз го блокираше назначувањето на нови функционери во американската администрација и амбасадори.

„Без разлика дали е свесен за тоа, но Зеленски беше учесник. Мириса на аматеризам. Да бидеме искрени, Бајден нема посебно мислење ниту за својот колега“, пишува Фоер.

Потсетувајќи на улогата што Бајден ја играше во билатералните односи меѓу САД и Украина за време на мандатот на Барак Обама, што го поттикна интересот на Трамп за Зеленски, Фоер пишува дека затоа поранешниот потпретседател бил „многу добро запознаен со украинската политика“.

Официјалните транскрипти од изјавите на Бајден и Зеленски пред новинарите пред нивната средба на 1 септември во Овалната соба на Белата куќа покажуваат дека лидерите споделувале меѓусебно почитување и политички цели. Фоер, сепак, тврди дека по почетокот на состанокот, Зеленски не бил свесен за размислувањата на Бајден и речисине знаел за моралниот кодекс на Бајден.

Бајден очекувал изрази на благодарност за поддршката од САД, а Зеленски внел долга листа на барања во разговорот, од кои главното било влезот во НАТО.

Бајден тогаш имал 78 години, а Зеленски 43. Постариот политичар се обидел да пренесе некоја мудрост што може да ја ублажи ароганцијата на помладиот, пишува Фоер, истакнувајќи дека тогаш немало доволно поддршка за Украина да се приклучи на воениот сојуз.

Русија ги поттикнува тензиите во Украина од 2014 година и постол општ консензус дека Путин подготвува целосна инвазија.

„Фрустрацијата на Зеленски ја блокираше неговата способност за логика. По молбата Украина да се приклучи на НАТО, тој почна предавање за тоа како организацијата всушност е историска реликвија чија важност исчезнува. Тој му порача на Бајден дека Франција и Германија ќе го напуштат НАТО. Каква апсурдна анализа и очигледна контрадикторност. Ова го разбесни Бајден, пишува стручниот соработник на Атлантик во книгата која може гласно да одекне во светот.

Можете да прочитате

(Видео) Руските медиуми: „Главниот командант на Црноморската флота е жив и здрав, седи до Шојгу“

Европска земја прогласена за најдобра за живеење

Германската полиција изврши рации во земјата поради шверцување мигранти