Утрински Весник
Свет

Зеленски го смени шефот на безбедноста

Aleksej Danilov.jpg
Ss2

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторникот го разреши шефот на Советот за национална безбедност и одбрана Алексеј Данилов.

Указот за разрешување на шефот на безбедноста е објавен на официјалната веб-страница на украинскиот претседател. Во документот не се наведени причините за ваквата одлука.
За нов шеф на СНБО е именуван Александар Литвиненко, според друг указ.

Ss1

Данилов беше на чело на украинската надворешна разузнавачка служба од јули 2021 година, а претходно беше заменик-шеф на СНБО.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен