Утрински Весник
Свет

Зеленски го постави Андриј Шевченко за свој советник

Зеленски го постави Андриј Шевченко за свој советник

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски го назначи поранешниот фудбалер Андриј Шевченко за свој советник.

dobivaj vesti na viber

Оваа вест е објавена на сајтот на претседателот на државата, а за неа пишуваат и украинските медиуми. Во објавениот декрет не беше прецизирано каква ќе биде функцијата на легендарниот фудбалер.

Шевченко во текот на кариерата играше за Динамо Киев, Милан и Челзи, а во 2004 година ја освои Златната топка.

Тој беше селектор на Украина од 2016 до 2021 година.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина