Утрински Весник
Свет

Зеленски ги пофали единиците за одбраната на Бахмут

(Видео) Зеленски: Нема договор со Путин, нема да дадеме ниту дел од територијата

Украинскиот претседател Володомир Зеленски одржа средба со претставници на сите воени ресори, на која станало збор за претстојната офанзива и за одбраната на земјата. На средбата се разговарало и за добивање дополнителни системи за противвоздушна одбрана и оружје со долг дострел.

dobivaj vesti na viber

„Беше одржан состанок на воениот кабинет. Ова е нашиот посебен формат на работа во тесен круг со оние кои се задолжени да ја бранат државата“, објави Зеленски во видео објавено на каналот Телеграм, пренесен од украинските медиуми.

Украинскиот претседател изјави дека „одбранбените бригади“ извршувале главно стратешки задачи, но не навел детали, дообјаснувајќи дека „сега не е време за тоа“.

По успехот на украинските војници во интензивните борби за Бахмут, град во источна Украина, претседателот Зеленски ги пофали своите војници.

„Прво, одбранбените бригади завршија добра работа, ги исполнија најважните стратешки задачи, рече тој додавајќи дека и „ударните бригади добро си ја вршат работата“.

Тој, исто така, кажа дека воздухопловните сили и воздушната одбрана направиле „одлична работа“ во заштитата на цивилите.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград