Утрински Весник
Магазин

Зеленото смути е идеално за пролетна детоксикација

1708002705 Whatsapp Image 2023 01 22 At 23.22.13.jpeg

Смутито е секогаш добар избор и за појадок и за ужина, а особено е добар како детоксикација. Слободно може да се каже дека зелените смути се омилен облик на детоксикација.

Освен тоа, прават да изгледаме и да се чувствуваме помлади, па не е ни чудо што многумина веруваат дека секојдневното консумирање смути е тајната за добро здравје.

Ова зелено смути се прави со 1/2 шолја бадемово млеко, 1/4 чаша боровинки, 2 шолји спанаќ, 1-2 урми (без семки), 1 лажица семе од коноп, 1/2 зрело авокадо, 1/2 банана, 1 лажица кикиритки путер, грст мраз.

Прво ставете го бадемовото млеко во блендер, а потоа додадете ги сите останати состојки. Мешајте додека не добиете мазна, кремаста смеса.

Можете да прочитате

Украдената слика на Тицијан, пронајдена на автобуска станица во Лондон

Американскиот натпревар во јадење хотдози во живо на Нетфликс

Четиригодишно девојче се здобило со изгореници додека пливалo во море во Грција