Утрински Весник
Македонија

Завршена е операцијата на премиерот на Словачка по денешниот обид за атентат

Fic 1.jpg

Како што дознава словачкиот портал „ТА3“, операцијата на премиерот на Словачка Роберт Фиц е завршена. Тој е стабилен, добро се чувствува и комуницира со лекарите и медицинските сестри.

Словачкиот премиер денеска во Хандлов беше застрелан од Јурај Цинтула (71), познат писател и опозиционер. Фицо по седницата ја напуштил владината зграда, се приближил до оградата каде што бил собран народот кога одеднаш се појави Цинтула и со пиштол и го застрела премиерот.

Обезбедувањето на Фиц реагирало и со авион Фиц е префрлен во болница каде бил успешно опериран, а напаѓачот веднаш бил уапсен.

Можете да прочитате

Затвореник истепал полицаец во затворот Идризово

Утрински Весник

Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд на правдата да ја прекине

Сиљановска Давкова oд Матарела побарала гаранции за евроинтеграциите