Утрински Весник
Свет

Захарова: Гроси молчи за проблемот со муницијата со осиромашен ураниум

Захарова: Гроси молчи за проблемот со муницијата со осиромашен ураниум

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова оцени дека е неприфатливо генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси доброволно или неволно да молчи за одредени аспекти на проблемот со муницијата со осиромашен ураниум.

dobivaj vesti na viber

Таа го привлече вниманието на изјавата на Гроси дека употребата на муниција со осиромашен ураниум не води до значителни радиолошки последици.

„Гроси, секако, е во право кога вели дека нема значајни радиолошки последици од гледна точка на нуклеарната безбедност. Очигледно е и дека не ја кажува целата приказна. Тој молчи за проблемот, доброволно или неволно, што е неприфатливо“, објави Захарова на нејзиниот канал Телеграм, пренесува ТАСС.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина