Утрински Весник
Македонија

Заеднички до подобар образовен систем-Средношколците ги повикаа студентите да им се приклучат на протестите

(Во живо) Почна протестот на студентите пред Собранието

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците со покана до студентите да им се придружат на протестот во петок со цел заеднички да дојдат до подобрување на условите во образовниот систем.

dobivaj vesti na viber

„Имајќи ги предвид актуелните прашања околу средношколскиот и студентскиот стандард (државна матура, субвенциониран студентски оброк и слично), ги покануваме студентите да се придружат на протестот во петок од 12.30 часот пред МОН за заедно да издејствуваме подобрување во образовниот систем“, се додава во напишаното од организацијата на средношколците.

Овие неколку години, како учесници во образовниот систем, како што нагласуваат средношколците, се соочуваат со голем број предизвици за кои, како што потенцираат, вреди да се дискутира и да се лобира кај надлежните.

Можете да прочитате

Под мотото „5 до 12 за македонското здравство“ в понеделник приватните специјализанти ќе излезат пред ресорното министерство

Филипче: Нашата понуда е јасна и искрена, понудата на ВМРО-ДПМНЕ е дестабилизација и застој

Јакимовски го праша Мицкоски: Зошто молчиш на уцените од ДУИ?