Утрински Весник
Македонија

Забрчанец: Украинското херојство е двегодишна одбрана на украинската и светската демократијата од крвавата агресија на Путин

Zabrcanec 750x375 1.webp.webp

По повод двегодишнината од крвавата руска агресија врз Украина, националниот координатор за Отворен Балкан и за регионални иницијативи – Марјан Забрчанец, истакна целосна поддршка на украинскиот народ.

„Даваме целосна поддршка на украинскиот народ во нивната борба за слободна и суверена територија, за мир и за безбедност. Двегодишното украинско херојство е двегодишна одбрана на украинската и светската демократијата од крвавата воена и еднострана агресија предизвикана и водена од Путин“, истакна во објава на Фејсбук, Забрчанец.

Можете да прочитате

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати, нека дојде и Мицкоски како осми, шпицен кандидат

Пронајдено возилото „поло“ од кое било пукано во Тетово

Србиновски: Ја грабнав мечката за уши и успеав да ја оттурнам