Утрински Весник
Скопје

За три години Универзална сала ќе биде готова и предадена со „клуч на рака“ уверува министерката Костадиновска Стојчевска

„За Универзална сала, првата фаза е веќе истендерирана и треба да се заврши. Сега ќе се истендерира и втората фаза. Обезбедивме финансии за три години и воедно ветивме дека за три години Универзална сала ќе биде готова, со клуч на рака“ рече министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, во емисијата „Анализа 24“ на Телевизија 24.

Таа додаде дека помина долг пат во примопредавањето на документите, но процесот конечно заврши и кон крајот на оваа недела ќе може инвеститорот да почне со работа.

Министерката додаде дека за годинава се предвидени 120 милиони денари, додека за наредните две години се планирани поголеми суми за реконструкцијата на Универзална сала.

Можете да прочитате

(Фото) Паркот Ибни Пајко се уште функционира како див паркинг

Делови од неколку скопски општини ќе останат без струја

Герила акција во Скопје, Озбек Ајваз преку скулптура ја претстави бактеријата „Ешерихија коли“