Утрински Весник
Спорт

За прв пат во историјата Јувентус не загуби натпревар од Серија А, во кој заостануваше со три гола

20240521072511 Big 730x400 76.webp.webp

Јувентус синоќа ремизираше на гостувањето кај Болоња во натпреварот од 37. коло во Серија А – 3:3.

Торинскиот тим заостануваше со 0:3 до 76. минута, кога погоди Федерико Киеза. Аркадиуш Милик погоди во 83. минута, а минута подоцна голот на Кенан Јилдиз му донесе реми на клубот.

Така Јувентус за прв пат во својата историја не загуби во натпревар од Серија А во кој заостануваше најмалку три гола разлика.

Јувентус со 68 бода останува на четвртото место во серијата, зад третопласираната Болоња која има исто така 68 бода, но со подобра гол-разлика. 

До крајот на сезоната останува уште едно коло.

Можете да прочитате

Сопственикот на Рома го купува Евертон за 475 милиони евра

ЕВРО 2024: Премиерниот натпревар го следеле 22 милиони телевизиски гледачи во Германија

ИОК: На Игрите во Париз 14 руски и 11 белоруски спортисти