Утрински Весник
Магазин

За да се чувствуваме помлади, треба да бидеме наспани

183431 Shutterstock 547906330 Ls.jpg
300x250 (7)

Мирниот, непрекинат сон е клучен фактор за одложување на товарот на нашето доба, велат научниците, додавајќи дека две непроспиени ноќи се доволни за да се чувствуваме многу постари отколку што навистина сме.

Психолозите во Шведска откриле дека учесниците во студијата за важноста на квалитетниот сон се чувствувале повеќе од четири години постари во просек кога спиеле само четири часа во текот на две последователни ноќи, а некои тврдат дека ненаспаноста ги натерала да се чувствуваат постари со децении.

Ss1

Сосема спротивен впечаток кај луѓето настана кога им беше дозволено да останат во кревет девет часа. Ефектот беше поскромен – учесниците во студијата тврдеа дека се чувствуваат во просек три месеци помлади од нивната реална возраст откако се одмориле доволно.

„Спиењето има големо влијание врз тоа колку години се чувствувате дека имате и тоа не е само резултат на долготрајните навики пред спиење. „Дури и кога спиете две ноќи помалку отколку што треба, тоа влијае на тоа како се чувствувате“, вели д-р Леони Балтер, психоневроимунолог од Институтот Каролинска во Стокхолм и главен автор на студијата.

Покрај тоа што се чувствувате изнемоштени, перцепцијата дека сте многу години постари може да влијае на здравјето на луѓето, вели д-р Балтер, додавајќи дека меѓу последиците може да биде и нездравата исхрана, намалената физичка активност и намалената потреба за дружење и вклучување во нови искуства.

„Ако сакате да се чувствувате млади, најважно е да го заштитите вашиот сон“, советува д-р Балтер.

Во текстот објавен во научното списание Proceedings of the Royal Society B, психолозите ги опишуваат разликите во одговорите на луѓето на губење на сонот во зависност од тоа дали се ранобудни, кои се будат и легнуваат рано или доцна стануваат.

„Важно е да се сфати колку е флексибилна субјективната возраст. Ако можеме да направиме луѓето да се чувствуваат помлади, тие можеби ќе можат да имаат други придобивки од тоа, како што е отвореноста за нови искуства и за социјална и физичка активност“, објаснува д-р Леони Балтер.

Ss1

Можете да прочитате

Вишната го намалува крвниот притисок

Дејвид Бекам ја изнесе на грб сопругата Викторија од роденденската забава

Една од најпопуларните атракции во Барселона „избришана“ од Гугл и Епл Мапс