Утрински Весник
Македонија

За брзо возење санкционирани 240 возачи

Во Скопје 206 сообраќајни прекршоци, 65 за брзо возење

Полицијата вчера спроведе акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 240 возачи.

dobivaj vesti na viber

Од нив 17 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Притоа 132 возила ја пречекорилe брзината во населено место, а 108 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за заеднички придонес за побезбедни патишта.

Можете да прочитате

Зградата на МНР светна во боите на Германија по повод посетата на Бербок

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

ВМРО-ДПМНЕ по изјавата на Касами: Тетово е срцето на Македонија и никогаш нема да биде центар само на една заедница