Утрински Весник
Свет

Вучиќ за состојбата на Косово: Се плашам дека не чекаат многу лоши работи, знам со кого си имаме работа

Вучиќ за состојбата на Косово: Се плашам дека не чекаат многу лоши работи, знам со кого си имаме работа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека се плаши дека ги чекаат многу лоши работи на Косово бидејќи знае со кого си имаат работа.

dobivaj vesti na viber

Тој порача дека е неопходно единството на народот.

Вучиќ, како што пренесоа српските медиуми, истакна дека има некои вести и дека Албанците намерно чекале луѓе од северот на Косово да дојдат во Белград, да ги нападнат општинските згради.

„И претставниците на Квинтата молчеа на сето ова, а сега го осудуваат, кога Албанците завршија. Потешка криза не сме имале. Штом заврши оваа средба ќе имаме состанок на Советот за национална безбедност и стравувам од многу лоши работи бидејќи знам со кого си имаме работа“, рече тој.

Најави итен состанок на Советот за национална безбедност веднаш по митингот.

Можете да прочитате

Протече нов нацрт договор на СЗО: „Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

Серија напади врз Русија: Гранатирани села, беспилотни летала погодија складиште за гориво