Утрински Весник
Свет

Вучиќ: Србија ја чека критична година – една од најтешките во модерната историја

Вучиќ: Србија ја чека критична година – една од најтешките во модерната историја

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Давос изјави дека Србија се соочува со критична година, веројатно една од најтешките во модерната историја на политички и економски план.

dobivaj vesti na viber

Тој за медиумите од Србија на Светскиот економски форум изјави дека од разговорот може да се види дека единственото нешто што сите ги интересира се санкциите против Русија и независноста на Косово.

Како што рече, в петок ќе се сретне со претставниците на Германија, Франција, САД, Италија и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот со Косово, Мирослав Лајчак, и оцени дека тоа ќе биде „многу, многу, многу тежок разговор со најголемите светски сили“.

Тој додаде дека потоа ќе има консултации на државниот врв.

„Во сабота и недела ќе и се обратиме на јавноста со нови мерки и ќе кажеме што се бара и очекува од Србија во однос на Косово и Метохија и санкциите против Русија“, рече Вучиќ.

Запрашан за изјавата на косовскиот премиер Албин Курти дека може да се постигне договор во следните неколку месеци доколку има волја, Вучиќ рече:

„Но тоа може да се направи задутре, доколку се откаже од своите сецесионистички намери“.

„Дали во овој документ на ЕУ видовте дека сите сецесионисти се казнети и санкционирани? И извршија насилно отцепување на дел од нашата територија. Дотаму што оди таа грубост. Тие велат дека треба да ги осудиме и санкционираме оние кои поттикнуваат отцепување, веројатно делови од Косово и делови од Босна и Херцеговина. Тие што спротивно на правилата донесоа одлука да бомбардираат држава, а не верувате кога ќе ја прочитате“ – рече Вучиќ.

Тој додаде дека Европскиот парламент усвоил резолуција во која делот за Косово е многу попроблематичен во однос на воведувањето санкции против Русија.

Можете да прочитате

Српски сеизмолог: Секоја активност на анадолската плоча предизвикува активност и на Балканот

И Грција подаде рака за помош на Турција

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет