Утрински Весник
Македонија

Времето денес сончево и топло со мала до умерена облачност

Какво време нè очекува утре и следната недела

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, информираат од УХМР.

dobivaj vesti na viber

Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 5 до 12, а максималната ќе достигне од 21 до 27 степени.

И во Скопје сончево и топло време со мала до умерена облачност и со слаб југоисточен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 9, а максималната ќе достигне до 26 степени.

Од утре следува период на променливо облачно и топло време, а во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, проследени со интензивен пороен дожд, силен ветер и услови за изолирана појава на град.

Можете да прочитате

Денеска на неколку часа затворени граничните премини Евзони и Ники

Облачно и релативно топло време, со локален дожд

Таравари: Изборот за претседател на државата во Собрание не е услов за формирање идна владина коалиција