Утрински Весник
Магазин

Вознемирувачки извештај: Педофилите почнаа да користат вештачка интелигенција за да ловат деца

Pedofilija Pedofil Pornografija Ilustracija 05 Foto S Pasalic.jpg

Педофилите се повеќе користат вештачка интелигенција за да создадат голи слики на малолетници, според хуманитарната организација против злоупотреба на деца.

Фондацијата Internet Watch (IWF) споменува прирачник пронајден на темната мрежа, кој ги охрабрува педофилите да користат „алатки за соблекување“ на фотографиите од долната облека што им ги испраќаат децата. Сликата потоа може да се искористи против детето за да го уценат да испраќа поексплицитен материјал, велат од здружението.

„Ова е првиот доказ дека сторителите меѓусебно се охрабруваат да користат вештачка интелигенција за да ги постигнат своите цели“, соопшти IWF.

Здружението кое се занимава со откривање и отстранување на материјали поврзани со сексуална злоупотреба на деца минатата година предупреди на зголемување на бројот на случаи на изнуда во кои жртвите биле манипулирани да испраќаат експлицитни слики од себе, по што им се заканувале дека ќе завршат во јавниот домен освен ако не платиле. Меѓу нив се првите примери на вештачка интелигенција што се користи за создавање „изненадувачки реалистична“ содржина за злоупотреба, пишува Гардијан.

Анонимниот автор на прирачникот од речиси 200 страници се пофали дека успешно уценувал тринаесетгодишни девојчиња да му испраќаат голи слики преку Интернет. IWF, исто така, вели дека документот е предаден на Националната агенција за криминал на Велика Британија.

IWF, исто така, рече дека 2023 година е „најекстремната година досега забележана“ во овој поглед. Во својот годишен извештај, таа вели дека минатата година пронашла повеќе од 275.000 веб-страници кои содржат сексуална злоупотреба на деца, што е најголем број што некогаш го забележал, со рекордна количина на материјали од категоријата А, која може да содржи најсликовити слики, вклучително и силување, садизам и бестијалност“.

IWF соопшти дека повеќе од 62.000 страници содржеле содржина од категорија А, во споредба со 51.000 претходната година. Здружението откри 2.401 слика со сцени на сексуална злоупотреба направени од деца на возраст меѓу шест и осум години – жртви кои биле манипулирани или загрозени од криминалци кои бараат да бидат снимени. Дел од содржината е создадена во домашната средина, како што се кујната и спалната соба.

Според истражувањето објавено минатата недела од страна на регулаторот за комуникации Офком, четвртина од три и четиригодишните деца имаат мобилен телефон, а половина од децата помлади од тринаесет години се на социјалните мрежи. Владата на Велка Британија се подготвува да започне консултации кои вклучуваат предлози за забрана за продажба на паметни телефони на деца под 16-годишна возраст и за зголемување на минималната возраст за пристап до социјалните мрежи од 13 на 16 години.

Можете да прочитате

Украдената слика на Тицијан, пронајдена на автобуска станица во Лондон

Американскиот натпревар во јадење хотдози во живо на Нетфликс

Четиригодишно девојче се здобило со изгореници додека пливалo во море во Грција