Утрински Весник
Свет

Вооружени лица во Нигерија киднапирале 35 студенти, од кои повеќето жени

Вооружени лица во Нигерија киднапирале 35 студенти, од кои повеќето жени

Вооружени напаѓачи во Нигерија киднапираа 35 студенти и работници од универзитет во северозападната држава Замфара, изјави портпаролот на гувернерот, пренесе „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Според локалните медиуми, студентите биле киднапирани во раните утрински часови.

Според очевидци, напаѓачите, кои биле во голем број, упаднале во студентските домови надвор од кампусот, а киднапираните студенти се претежно жени.

Вооружени банди во северозападна Нигерија киднапираа илјадници луѓе и убија стотици луѓе во последните години.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина