Утрински Весник
Свет

Во Турција уапсени 544 лица поради врски со Фетула Ѓулен

Yurt Genelindeki Kiskac 15 Operasyonlarinda 544 Feto Suphelisi Yakalandi 1715672763 465 X750.jpg

Турските власти уапсија 544 лица осомничени за врски со проповедникот Фетула Ѓулен, кого претседателот Реџеп Таип Ердоган го обвинува за организатор на обидот за пуч во 2016 година.

544 лица се уапсени во операцијата спроведена во 62 од 81 провинција во Турција, изјави турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја за платформата X.

Осомничените се обвинети дека се пријавиле на испитот за државна служба по налог на движењето Фетула Ѓулен и користеле шифриран комуникациски систем Бајлок.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Толпата побара оставка од Нетанјаху

Во лавини во Швајцарија за време на зимската сезона загинаа 23 лица

Зеленски ги покани светските лидери да учествуваат на мировниот самит во Швајцарија