Утрински Весник
Свет

Во Русија поплавени над 15.000 станбени објекти

O 1917688 1024.jpg

Бројот на станбени објекти во Русија погодени од поплави достигна 15.800, соопшти прес-службата на Министерството за вонредни состојби.

– Во моментов во 33 региони на Русија се поплавени повеќе од 15.000 станбени објекти, околу 28.000 парцели, 111 мостови и 84 делници од патиштата – се наведува во соопштението.

Најголем број поплавени куќи има во областа Оренбург.

Во соопштението се нагласува дека ситуацијата е тешка во федералните окрузи Волга и Урал.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета