Утрински Весник
Спорт

Во Реал Мадрид вината за поразот ја гледаат во судиите, Анчелоти вели дека тој е одговорен

Во Реал Мадрид вината за поразот ја гледаат во судиите, Анчелоти вели дека тој е одговорен

По 3:1 поразот во мадридското дерби, од Реал Мадрид се пожалија на три судиски „грешки“ во текот на мечот, иако тренерот Карло Анчелоти изјави дека тој е одговорен.

dobivaj vesti na viber

Преку официјалната телевизија „РМТВ“, клубот ги критикуваше одлуките на судијата Алберола Рохас во дербито, сметајќи дека направил три големи грешки – фаулот на Џуд Белингем пред првиот гол на Атлетико, остриот старт на Хозе Марија Хименез кој не беше казнет со црвен картон и играњето со рака на Марио Ермосо во шестнаесетникот.

„Тоа беше гол кој мораше да биде поништен. ВАР не ги разгледа снимките. Имаше јасен фаул во корист на Реал Мадрид. Засрамувачки е што тоа не беше досудено и без ВАР. Се работеше одлучувачка игра, а ВАР судијата Куадра Фернандез требаше да го прекине мечот. Тој гол го постави риттамот на игра. Судењето на Алберола Рохас беше засрамувачко и го реши мечот. Реал Мадрид требаше да има 2:2 на полувреме, а Атлетико да биде со играч помалку“, се вели во коментарот.

Од друга страна, Анчелоти изјави дека резултатот е негова одговорност.

„Не почнавме најдобро, ниту се браневме најдобро. Кога имаа 2:0, ја имаа играта која ја посакуваа. Атлети беа подобри од нас во оваа контрола. Мислам дека нашиот систем не беше погрешен, туку дека бевме ранливи во одбраната, не бевме компактни и тие го искористија тоа. Кога тимот не го прави тоа што треба да го направи, тоа е одговорност на тренерот. Затоа, тоа е моја вина“, вели Анчелоти.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања