Утрински Весник
Свет

Во лавината на Тибет животот го загубија 28 лица

Во лавината на Тибет животот го загубија 28 лица

Најмалку 28 лица загинаа во лавина во градот Нингчи, во југозападниот регион на Тибет.

dobivaj vesti na viber

Спасувачката работа на местото е завршена, а локалните власти ангажирале вкупно 1.348 луѓе и 236 парчиња опрема за ископување на 7,5 километарскиот премин, пишува Ројтерс.

Пронајдени се 53 преживеани, од кои пет се тешко повредени, објави Глобал тајмс, цитирајќи претставник на локалната власт во западниот кинески регион.

Лавината, предизвикана од силни ветрови и топење, се случи на дел од стрмниот пат во областа Доксонг Ла, планина во округот Мејнлинг, во вторникот.

Можете да прочитате

Српски сеизмолог: Секоја активност на анадолската плоча предизвикува активност и на Балканот

И Грција подаде рака за помош на Турција

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет