Утрински Весник
Свет

Во италијанско пристаниште запленети 250 килограми кокаин од Еквадор

Karabinjeri.jpg

Во италијанскиот регион Калабрија денеска се запленети 250 килограми кокаин, кој финансиската полиција го откри минатата недела во пристаништето Џоја Тауро.

Ова пристаниште е клучно за трговијата со дрога благодарение на неговата стратешка локација и влијанието на мафијашкиот клан Ндрангета.

Полицијата на 2 мај пронашла „лажни“ банани во контејнер кој пристигнал во Италија од Еквадор, во кој бил скриен кокаин, пишува Corriere della Calabria.

Истражувачите ја испратиле откриената супстанца во лабораторија на дополнителна анализа.

Се проценува дека пронајдената дрога можела да донесе добивка од неколку десетици милиони евра. Во тек е истрага за пронаоѓање на шверцерите на дрога.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел