Утрински Весник
Македонија

ДИК: Обработени 54,36% од гласовите – ВМРО-ДПМНЕ 188.616 – СДСМ 63.651

1 1.jpg

Според податоците кои ДИК ги објавув на нивната веб страница, од обработени 54,36% од гласовите ВМРО-ДПМНЕ има досега освоено 188.616, а СДСМ 63.651 гласови. Движењето ЗНАМ има освоено 22.741 глас, а Левица – 31.012 гласови.

Од албанските партии Коалиција „ЕВРОПСКИ ФРОНТ’’ има освоено 84.156 гласови, а ВЛЕН – 69.445.

Можете да прочитате

Затвореник истепал полицаец во затворот Идризово

Утрински Весник

Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд на правдата да ја прекине

Сиљановска Давкова oд Матарела побарала гаранции за евроинтеграциите