Утрински Весник
Свет

Во Иран минатата година беа егзекутирани над 800 луѓе

3ae9d93253dfc63b29501cb9fea10fbd5c7e0ed0 1068x801 1.webp.webp
300x250 (7)

Затворите во Иран станаа вистински „места на масакр“ во 2023 година, со најмалку 853 егзекуции, од кои повеќе од половина се поврзани со прекршоци поврзани со дрога, објави денеска Амнести интернешнал. Бројот на егзекуции во 2023 година е највисок од 2015 година и е зголемен за 48 отсто во споредба со 2022 година и 172 отсто во споредба со 2021 година, соопшти Амнести, која ја повикува меѓународната заедница да преземе акција за „запирање на ужасниот бран на егзекуции“.

Во соопштението се додава дека од почетокот на оваа година се извршени 95 егзекуции. „Иранските власти ја заострија смртната казна со цел да шират страв меѓу населението и да ја зајакнат владата, по протестите Жени, живот, слобода“, обвинува Амнести. Бран протести го потресе Иран неколку месеци по смртта во притвор на младата иранска Курдка, Махса Амини, во септември 2022 година, која беше уапсена од моралната полиција поради непочитување на строгите исламски кодекси за облекување.

Ss1

Девет лица беа егзекутирани во врска со тоа востание, според невладината организација. „Во отсуство на силен глобален одговор, иранските власти ќе се чувствуваат овластени да погубат илјадници други неказнето во годините што доаѓаат“, рече во изјавата Дијана Елтахави, заменик регионален директор за Блискиот Исток.

Истакнувајќи го „неверојатниот пораст“ на егзекуциите поврзани со дрога, Амнести, која вели дека иранските затвори станале „места за масакр“, ја осудува „убиствената политика за дрога на Исламската Република“.

Исто така, се нагласува дека 2023 година беше „одбележана со шокантно интензивирање на примената на смртната казна против малолетните престапници, со егзекуција на 17-годишно момче и четворица млади лица осудени за кривични дела извршени на возраст под 18 години“. , забележува организацијата. Егзекуциите во Иран обично се вршат со бесење, понекогаш и јавно.

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван