Утрински Весник
Свет

Во Газа уништени 4.000 ембриони: Семејствата продавале накит за да ја платат процедурата

Gaza.jpeg

Израелската граната што ја погоди најголемата клиника за плодност во Газа во декември ги уништи капаците на пет резервоари со течен азот. Како што течноста испаруваше со текот на времето, температурата во резервоарот се зголеми и уништи повеќе од четири илјади ембриони, илјада примероци на сперматозоиди и неоплодени јајца складирани во клиниката за вештачко оплодување, пренесува Ројтерс.

Ембрионите во тие контејнери беа последната надеж за стотици палестински парови кои се соочуваат со неплодност.

„Знаеме што значеа тие потенцијални животи за родителите, или за иднината или за минатото“, рече Бахаелдин Галајини, акушер и гинеколог од Кембриџ кој ја основал клиниката. „Најмалку половина од тие парови повеќе не можат да произведуваат сперма или јајце клетки за да создадат остварливи ембриони и нема да имаат друга шанса“, додаде докторот.

И покрај сиромаштијата во Газа, паровите кои се соочуваат со неплодност плаќаат за вештачко оплодување, а некои продаваат телевизори и накит за да ги платат таксите, рече Галајини.

Како што се интензивираа израелските напади, Мохамед Аџур, главен ембриолог на Ал Басма, стана загрижен за нивото на течен азот во петте резервоари за примероци. Потребни се дополнувања секој месец за да се одржи температурата под -180 степени Целзиусови во секој резервоар, кој работи независно од електричната енергија. По почетокот на војната, Ајџур можеше да добие само една пратка течен азот, но Израел ја исклучи струјата во Газа и повеќето добавувачи се затворија.

Можете да прочитате

ЕУ ги продолжи санкциите против Сирија до јуни 2025 година

Путин: Земјите од НАТО, кои зборуваат за напади на руска територија треба да бидат свесни со што си играат

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета