Утрински Весник
Свет

Во досега невидено интервју, Навални остро ги обвини Британците и целиот Запад

Navalni Skynews.jpg

Во едно досега невидено интервју, Алексеј Навални ги нападна „корумпираните функционери“ кои живеат во Лондон и му помагаат на режимот на Владимир Путин да ги скрие валканите пари. Скај њуз доби интервју во кое покојниот руски опозициски лидер зборува за неговата надеж за подобра иднина на својата земја и за ризиците за кои знаел дека ги презема.

Интервјуто се одржа во февруари 2020 година и се верува дека е едно од последните што ги дал Навални додека бил целосно здрав. Да потсетиме, човекот кој важеше за најгласниот критичар на претседателот Путин падна во несвест на 16 февруари и повеќе не се разбуди.

Web

Телото на Навално е вратено на мајка му, потврди неговата портпаролка пред два дена. Оваа информација дојде откако наводно на мајката на Навални и било кажано да се согласи на „тајно погребување“ или тој ќе биде погребан во затворската колонија каде што починал.

Во објава на мрежата „Икс“, портпаролката на Навални, Кира Јармиш, им се заблагодари на сите кои побараа враќање на неговото тело. „Погребот допрва треба да се одржи. Не знаеме дали властите ќе се мешаат за да се изврши на начинот на кој семејството сака и како што заслужува Алексеј“, рече таа.

Претходно, вдовицата на Навални, Јулија, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека телото на нејзиниот покоен сопруг го држи како „заложник“.

Во август 2020 година, Навални беше отруен додека беше на лет за Москва. Во опширното интервју се зборува за неговите надежи за иднината на Русија како дел од Европа, за неговата лична безбедност, но и за однесувањето на Британија и Западот, кои им овозможуваат на соработниците на Путин да се извлечат со тоа.

„Западот воопшто не прави ништо, би рекол. Има некои ритуални танци, но всушност ништо не се случува. Зошто корумпираните службеници сè уште живеат во Лондон? Затоа што овие корумпирани функционери хранат огромен број прекрасни лондонски адвокати“, рече Навални на тоа. прилика.

„Овие луѓе, ќе изгледаат многу цивилизирано, со задоволство ќе разговараме со нив ако седнат до нас, ќе носат вратоврска и добро ќе се однесуваат, а во исто време им служат на интересите на ултимативни, комплетни бандити“, додаде тој. Инаку, Британците тврдат дека го почитувале животот на Навални, кој ја разоткри руската корупција.

„Велика Британија санкционираше 2.000 поединци, компании и групи како дел од нашите санкции за Русија, додека директно ги таргетираат елитите поврзани со Путин во ОК преку антиклептократската ќелија на Националната агенција за криминал. Корупцијата и клептократијата никогаш нема да бидат добредојдени на нашите брегови“, објавија тие.

Во досега невидено интервју, Навални зборуваше за сопствените очекувања и надежи. „Русија е европска земја, сите луѓе што живеат тука сакаат да живеат како Европа. Затоа се надевам дека за 10 години, ако повторно ме интервјуирате, ќе можам да ви кажам како успеавме да го надминеме корумпираното перење пари“, нагласи тој.

Интервјуто, до кое дојде „Скај Њуз“, е снимено како дел од неемитуваната документарна серија „After The Fall“, во режија на Метју Торн и продукција на Ендрју Данкан.

Можете да прочитате

Сијарто: Во интерес на ЕУ е што поскоро да ги прими земјите од Западен Балкан

Една година од војната во Судан која е во сенка на судирите во Газа и Украина

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината