Утрински Весник
Свет

Во Балтимор се урна голем мост откако во него удри товарен брод, возила паѓаат во река

T 6.jpg

Во американскиот град Балтимор се урна голем мост откако во него удри товарен брод.

На видеото се гледа како голем дел од мостот Френсис Скот Ки, долг 2,6 километри, паѓа во вода по падот.

Градската полиција соопшти дека работниците „најверојатно“ завршиле во вода.

На видеото се гледаат возила како паѓаат од мостот, а инцидентот се случил околу 01:30 часот по локално време.

Градоначалникот на Балтимор рече дека персоналот за итна помош е на местото на настанот и дека спасувачките напори се во тек.

Можете да прочитате

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел

Турција го повика Иран да избегне нова ескалација на конфликтот со Израел

Папата Франциск ги повика Иран и Израел да не ја продолжуваат спиралата на насилство на Блискиот Исток