Утрински Весник
Македонија

Владина делегација предводена од Ковачевски положи цвеќе на споменикот на светите Кирил и Методиј во Охрид

Владина делегација предводена од Ковачевски положи цвеќе на споменикот на светите Кирил и Методиј во Охрид

Во чест на одбележувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, владина делегација предводена од претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за образование и наука, Јетон Шаќири и министерката за одбрана, Славјанка Петровска, денеска положија свежо цвеќе и оддадоа почит на споменикот на светите браќа Кирил и Методиј на градскиот плоштад во Охрид.

dobivaj vesti na viber

На настанот организиран со високи државни почести, цвеќе положија и официјални делегации од Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Собранието на Република Северна Македонија, делегација на Армијата на Република Северна Македонија, на Сојузот на борците од НОАВМ, на дипломатскиот кор, претставници на политички партии и други институции.

Владата на Република Северна Македонија годинава, преку низа настани, организира свечено одбележување на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј во Охрид, со кои им оддаваме чест за нивната непроценлива хуманистичка и просветителска мисија.

Можете да прочитате

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум

СДСМ со граѓаните во Центар и Сарај: Со изградбата на коридорите најмалку 600 милиони евра за домашните комапнии