Утрински Весник
Македонија

Владата именуваше пет нови директори

Vlada.jpg

Пет државни институции добија нови директори, а дворот од владината зградата повторно ќе биде заграден со метална ограда.

Ова се дел од информациите што ги соопштија од прес-службата во Владата откако на 2 јули беше одржана втората седница на новиот владин тим предводен од премиерот Христијан Мицкоски.

Како што соопштија оттаму, за в.д. директор на Дирекцијата за Технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ) е назначен Гоце Димовски. Станува збор за доктор на науки кој докторирал во областа на странските директни инвестиции, а има работно искуството во повеќе институции и компании, како што се ОБСЕ-ОДИХР, Министерството за транспорт и врски, Националниот парк „Маврово“, ЈСП Скопје итн.

Претходно во текот на денот, досегашниот директор Јован Деспотовски од СДСМ соопшти дека поднесува оставка.

Александар Пандов, пак, е нов в.д. директор на Управата за извршување на санкции. Пандов е дипломиран историчар, а беше и пратеник во Собранието од 1998 до 2002 година.

Во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), пак, ќе седне Сашо Клековски. Тој завршил медицински факултет во Скопје, а неговото работно искуство е како менаџер, аналитичар, консултант во јавниот, граѓанскиот и приватниот сектор. Според биографијата што ја објавија од Владата, во јавниот сектор работел на подготовка на повеќе национални стратегии, а во приватниот подготвувал неколку стратешки анализи.

Нов в.д. директор добива и Агенцијата за храна и ветеринарство. На оваа позиција Владата го назначи Оливер Миланов кој досега бил раководител на Секторот за храна од неживотинско потекло во оваа Агенција.

Петтата директорска позиција е во „Национални шуми“, за каде Владата препорача Управниот одбор да го избере Здравко Трајанов, кој е редовен професор на Шумарскиот факултет во Скопје. Трајанов беше и пратеник во минатиот собраниски состав во мандат од 2020 до 2024 година.

Можете да прочитате

Расчистени шест тешки кражби во радовишко, сторителот приведен, следува кривична пријава

Педофил избеган од „Идризово“ уапсен во Скопје

Приведен дрвокрадец во Скопје, следува пријава