Утрински Весник
Македонија

„Виз ер“, „Луфтханза“ и „Ејџиан ерлејнс“ доставија понуди на тендерот за субвенции за нови летови

Дојава за бомба на скопскиот аеродром, откажани се сите летови

Доставени се три барања за финансиска поддршка за воведување на нови авиолинии од двата аеродроми, Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот Св. Апостол Павле во Охрид.

dobivaj vesti na viber

„Визер“, „Луфтханза“ и „Ејџиан ерлајнс“ ја доставија документацијата на повикот што траеше од 20 декември 2022 година до вчера.

Комисијата составена од членови од неколку државни институции во следниот период ќе изврши евалуација на доставените понуди.

„Јавниот повик за субвенционирање на нови авиолинии беше распишан во согласност со политиките на фер и конкурентски услови согласно регулативата на Европска унија“, велат од Министерството за транспорт и врски.

Финансиската поддршка има за цел поттикнување и развој на воздушниот сообраќај во Македонија, заради квалитетен развој на цивилното воздухопловство, формирање на поконкурентни и подостапни цени на билетите што директно подразбира нови дестинации за граѓаните.

Можете да прочитате

Kасами: Тетово е главниот град на Албанците во Северна Македонија

Тинејџер силувал малолетничка

Германската шефица на диплoматијата ќе допатува во посета на Македонија