Утрински Весник
Свет

(Видео) Вознемирувачки снимки од Либија: болниците не можат да ги примат жртвите од разорните поплави, улици полни со тела

(Видео) Вознемирувачки снимки од Либија: болниците не можат да ги примат жртвите од разорните поплави, улици полни со тела

Бројот на загинати во разорните поплави во градот Дерна во источна Либија драстично се зголеми. Во соопштението за медиумите, Министерството за внатрешни работи наведува дека загинале 5.300 луѓе, додека илјадници се водат како исчезнати.

dobivaj vesti na viber

На социјалните мрежи се појавија видеа од тела расфрлани по улиците во близина на болницата, која не може да прими толку многу мртви.

„Улиците се полни со тела“, се вели во описот на видеото, снимено во градот Дерна.

„Локалните спасувачки тимови ја продолжуваат потрагата по исчезнатите лица“, изјави Мохамед Аболмоса, портпарол на министерството и повика на „меѓународна интервенција за помош во спасувачките напори“.

Преживеаните од поплавите во Либија претходно опишаа дека слушнале експлозија кога една од двете брани во Дерна пукнала и цунами го зафатил градот, а водата се искачила на третиот кат од зградите. Некои избегаа скокајќи од покрив на покрив, други со часови останаа во своите поплавени станови, додека водата речиси стигна до таванот, стои во написите.

На влезот во Дерна, град со 100.000 жители во источна Либија, група преживеани побараа засолниште откако нивните домови беа уништени. Многумина беа во пижами и влечки, бидејќи немаа време да се пресоблечат: трчаа најбрзо што можеа за да се спасат.

Раџа Саси (39) побегнал со сопругата и ќерката кога водата стигнала до горниот кат од нивната куќа. Сите други членови на семејството беа убиени.

„Прво мислевме дека е само силен дожд, но на полноќ слушнавме огромна експлозија. Браната пукна“, рече тој, додавајќи дека улиците во центарот на градот се полни со мртви.

Претседателскиот совет на Либија во понеделникот апелираше до соседните земји и меѓународните хуманитарни групи да се соберат во областите погодени од поплавите во источниот регион.

Други градови и населени места погодени од уништувањето за време на викендот се Бенгази, Бајда, Ал Марџ и Суза.

Абдул Хамид Дбеибех, шеф на либиската влада со седиште во Триполи, ги прогласи сите области погодени од смртоносните поплави за зони на катастрофа и прогласи тридневна национална жалост.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина