Утрински Весник
Спорт

(Видео) Јунајтед, конечно, со сигурна победа

(Видео) Јунајтед, конечно, со сигурна победа

Навивачите на Манчестер јунајтед, конечно, можат да бидат задоволни од играта на својот тим, откако „ѓаволите“ стигнаа до рутинска 3:0 победа во третото коло на Карабао купот, англискиот лига куп чии актуелни шампиони се.

dobivaj vesti na viber

Со Софијан Амрабат и повратникот во тимот, Мејсон Маунт во тимот, домаќините го отворија резулатот во 21. минута со убавиот гол на Алехандро Гарначо, за само шест минути подоцна Касемиро да стрела и да го осигура победникот во дуелот. Касемиро потоа му асистираше на Антони Марсијал во 55. минута за убедлива победа на „Олд Трафорд“.

Другите премиерлигаши во акција немаа толку среќа – Лутон загуби со 1:0 од Екстер, Ипсвич со 3:2 го елиминираше Вулверхемптон, додека само Барнли беше убедлив со 4:0 триумф кај Салфорд.

АНГЛИСКИ ЛИГА КУП, 3.КОЛО
Манчестер јунајтед – Кристал палас 3:0
Бредфорд сити – Мидлзборо 0:2
Ексетер – Лутон 1:0
Ипсвич – Вулверхемптон 3:2
Менсфилд – Питерборо 2:2, 3:1 пен.
Порт Вејл – Сатон 2:1
Салфорд – Барнли 0:4Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања