Утрински Весник
Спорт

(Видео) Шведска ја декласира Естонија

(Видео) Шведска ја декласира Естонија

Шведска со убедливата победа над Естонија во Талин, фати приклучот со Австрија и Белгија, во Ф-групата за пласман на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Репрезентацијата на „Трите круни“, во четвртото коло го одигра најдобриот меч од почетокот на квалификацискиот циклус. Во Талин, пукна „петарда“ во мрежата на Естонија.

Шведска поведе со 0:1 со голот на новиот напаѓач на Спортинг Лисабон, Џокерес во 18. минута, а во 24. минута Кулушевски погоди за 0:2. Резултатот на првото полувреме од 0:3 го постави Исак со гол во 39. минута.

Колапсот на естонците го комплетираа Кваисон во 75. и Клаесон во 92.минута.

На табелата во Ф групата по 10 бода имаат Австрија и Белгија, Шведска освои шест бода, По еден бод досега освоија Естонија и Азербејџан.

Можете да прочитате

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

Американска пливачка постави светски рекорд

УЕФА му ја одземе акредитацијата на косовски новинар поради провокации