Утрински Весник
Свет

(Видео) Шефот на ОН: На светот му се заканува ураган од петта категорија

(Видео) Шефот на ОН: На светот му се заканува ураган од петта категорија

Светот „гледа во очи на ураган од категорија 5“, изјави во Давос генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

dobivaj vesti na viber

Во својот говор пред светските лидери на Светскиот економски форум, генералниот секретар на ОН оцени дека „светот е во жална состојба“.

„Нашиот свет е зафатен од совршена бура на повеќе фронтови“, рече тој.

Меѓу главните закани со кои се соочува светот, тој ги посочи претстојната глобална рецесија, војната во Украина, растечките нееднаквости, зголемените трошоци за живот, високата задолженост на ранливите земји и последиците од пандемијата.

Гутереш рече дека во борбата против глобалното затоплување „ја губиме битката“ и дека секоја нова недела носи „нов климатски ужас“, пренесе Индекс.хр.

Можете да прочитате

Српски сеизмолог: Секоја активност на анадолската плоча предизвикува активност и на Балканот

И Грција подаде рака за помош на Турција

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет