Утрински Весник
Спорт

Гути: Модриќ не му е потребен на Реал Мадрид

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Лука Модриќ има договор со Реал Мадрид до крајот на сезоната и сѐ уште не е познато дали ќе ја продолжи соработката. Капитенот на хрватската репрезентација сака да ја заврши кариерата во Мадрид, но Реал го одложува продолжувањето на договорот со 37-годишниот играч за врска.

dobivaj vesti na viber

Дел од навивачите сметаат дека Модриќ има пад на формата и дека не заслужува да остане уште една сезона во Реал. Така мисли и легендарниот играч на Реал, Гути, Шпанецот кој одигра повеќе од 500 натпревари за „кралевите“, а кариерата ја заврши во 2011 година во турскиот Бешикташ.

„Се сомневам дека Модриќ ќе остане… Тој нема да има поголема улога следната сезона и не му е потебен на Реал. Не знам дали ќе дојде Џуд Белингем или некој друг играч во средниот ред, но Модриќ во одреден момент ќе мора да си замине”, изјави Гути и додаде дека го поддржува новиот договор со Карим Бензема, напаѓачот кој исто така има договор до крајот на сезоната.

Модриќ оваа сезона одигра 22 натпревари за Реал и постигна пет гола со две асистенции. Тој е во Реал од 2012 година.

Можете да прочитате

Франческо Бањаја потпиша нов договор со Дукати

Се отвора позиција за Ферстапен да се пресели во Мерцедес !?

УЕФА потврди: Од следната сезона нов формат на европските купови